75. VÝROČÍ LETECKÉ BITVY

Vrtulník Armády České republikyV sobotu 24. 8. 2019 se v Rudicích konala vzpomínková akce na události z konce válečných prázdnin roku 1944.

Spolek Letecká bitva nad Bílými Karpaty 1944 z.s. z Bojkovic a  obec Rudice zorganizovaly pietní akt u symbolického hrobu za účasti významných hostů. Položení věnců bylo v režii čestné stráže Armády České republiky, rovněž i přelet vrtulníku. V prostoru, kde zahynul americký bombometčík Meyrick, se konala polní mše, kterou celebroval arcibiskup Mons. Jan Graubner.

Akce se zúčastnilo velké množství návštěvníků z řad místních i přespolních a také 2 desítky amerických státních příslušníků, kteří měli rodinné vazby na letce.

I když od této události uplynulo 75 let, je potřeba si připomínat nesmyslonost války, aby se takové zlo více neopakovalo.

Připomenutí historie:

Bpmbardér "Tail End Charlie" byl po útoku stíhačů německé armády 29. srpna 1944 zasažen do pravého křídla a začal hořet. 2 američtí vojáci zahynuli v katastru obcí Rudice /Russell W. Meyrick/  a Přečkovice / Joseph Marinello/a byli s poctami pohřbeni na rudickém hřbitově. V současné době je zde pouze symbolický hrob. Více v knize

Vytvořeno: 25. 8. 2019
Poslední aktualizace: 25. 8. 2019 11:22